30 sierpnia 2017

Pax - Sara Pennypacker

Pax - Sara Pennypacker


Pax to symbol przyjaźni. To pakt, który zawierasz ze swoim przyjacielem na całe życie. To przyjaźń oparta na zaufaniu, dotrzymywaniu słowa. Przyjaźń na którą zawsze możesz liczyć. Piękna. Każdy kto tego doświadczył powinien uważać się za największego szczęściarza.


"To, że coś nie dzieje się tutaj, nie znaczy, że nie dzieje się wcale."
(Pennypacker S., Pax, s.8)

Piękna historia, o potędze przyjaźni, o silnej woli, niezłomności, przeszłości. To historia o dwunastoletnim chłopcu imieniem Peter oraz jego najlepszym przyjacielu - lisku, zwanego Pax. To historia wielkiej przyjaźni, która zostaje naznaczona przez zbliżający się cień wojny. Ojciec chłopca musi stawić się na służbę wojskową, w związku z czym Peter będzie musiał przeprowadzić się do innego miasta i zamieszkać z dziadkiem. Niestety, nie ma tam miejsca dla przyjaciela Petera. Pod wpływem ojca, chłopiec zostaje zmuszony do porzucenia liska w lesie.
"Wszyscy mamy w sobie bestię zwaną złością. Ona może nam służyć; wiele dobrych rzeczy wynika ze złości na złe rzeczy, wiele niesprawiedliwości zostaje naprawionych. Ale najpierw wszyscy musimy dojść do tego, jak ją ucywilizować."
(Pennypackers S., Pax, s. 226-227.)
Peter nie może pogodzić się z tym, że porzucił swojego przyjaciela. Postanawia za wszelką ceną go odnaleźć. Rozpoczyna swoją przygodę. Przygodę, która ukształtuje jego charakter, która pozwoli spojrzeć mu na świat z innej perspektywy, poznać nowych ludzi i ich losy.

Fabuła książki została przedstawiona z dwóch perspektyw. Poznajemy dalsze losy bohaterów, z punktu widzenia Petera oraz Paxa. Dla chłopca, jak i dla lisa, każdy rozwój wydarzeń jest czymś nowym. Stanowi nową przygodę w ich życiu, gdzie będą musieli przetrwać. Świat staje się niebezpieczny, nadciąga wojna. Nadciągają ludzie zarażeni wojną. Pax, który do tej pory spał w pokoju Petera, który zawsze był dokarmiany, teraz będzie musiał nauczyć się walczyć o swoje, walczyć o przetrwanie, polować. Pax będzie musiał nauczyć się samodzielności. Przed Peterem wiele przeciwności. Będzie musiał nauczyć się samodzielności, radzenia z własnymi emocjami i przeciwnościami losu. Podobnie, jak Pax, będzie musiał nauczyć się samodzielności.
"Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego. Jeżeli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć."
(Pennypackers S., Pax, s. 196)
Pax - Sara Pennypacker

Przepiękna historia. Bardzo pouczająca. Szczególnie podobał mi się wątek poświęcony Voli - bohaterki, która nie potrafi pogodzić się z przeszłością. Wątek dotyczący zagrożenie ze strony ludzi widziany oczami zwierząt i to jak oni nas postrzegają. Przyjaźń to niezwykła moc. Magia. Przyjaźń między Peterem a Paxem jest silna, czujna i złączona na wieki. Przyjaźń, która została ubrana w piękne słowa. To bardzo wartościowa książka, którą warto przeczytać w każdym wieku :)

3 komentarze:

 1. Nie spodziewałam się, że pod niepozorną okładką kryje się taka historia, z pewnością prędzej czy później trafi w moje ręce :)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystarczy spojrzeć na okładkę książki, a już czuć tą woń wartościowej lektury czego potwierdzeniem jest powyższa recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę i czytałam.... spodobała mi się a końcówka wzruszyła...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia